Peking 2022

Peking, Ptačí hnízdo

V únoru příštího roku se budou konat Zimní olympijské hry v Peking.  Přesné datum je 4.2. až 20.2. Pro všechny naše sportovní fanoušky se tak otevírá možnost vidět naše největší sportovní hvězdy po čase zákazů vstupů na sportoviště, opět na vlastní oči. Určitě všichni doufáme, že všechny pandemické problémy do roka zcela zmizí a svět, i ten sportovní, se opět vrátí do normálních kolejí.

Na koho se tedy v Pekingu můžeme těšit:

Martinu Sáblikovou v jejím patrně posledním olympijském startu.

Ester Ledeckou, tentokrát s nadějí na 3 zlaté olympijské medaile. Pokud se tedy Ester nerozhodne, že se třeba naučí bruslit a nestřihne si  ve volný den ještě nějaký short track.

Markétu Davidovou – víte kolik závodů mohla letos Markéta vyhrát, kdyby se končilo již po 3. střelbě?

Naše hokejisty – asi se nemusíme přesvědčovat, že česká reprezentace pojede do Pekingu asi ve stejné pozici, jako jejich předchůdci cca před 25 lety letěli do Nagana.

No a jistě se budete chtít podívat  ještě na nějaké další naše sportovce. Třeba Evě Samkové se na jejím prkně letos také docela daří.   

Peking, Zakázané město

Ovšem Peking je i zajímavá turistické destinace. Palácový komplex „Zakázané město“ se nachází přímo uprostřed Pekingu. Tam se určitě budete chtít podívat, stačí na to půl dne. V samotném městě je pak řada dalších zajímavostí a památek (Letní palác, staré hutungy, chrám Nebes  aj.). Určitě si také nedáte ujít výlet na Čínskou zeď. No a čínská kuchyně, to je dobrodružství samo pro sebe. Nic z toho, co jste o stravování v Číně doposud slyšeli (to, co tady podávají tzv. čínské restaurace nemá s čínskou kuchyní nic společného), vás nedokáže připravit na to, co vás v Pekingu opravdu čeká. Nechceme moc naznačovat, ale jedno raději prozradíme předem: Je dobré se moc nevyptávat na to, co právě jíte!

Jaké jsou vrcholy her z českého pohledu?

5.2.                        Rychlobruslení, 3000 m ženy (Sáblíková)

8.2.                        Snowboard, paralelní slalom ženy (Ledecká)

9.2.                        Snowboard, cross ženy (Samková)

9.2. – 12.2.          hokej muži, základní skupina (soupeři ČR: Rusko, Švýcarsko a kvalifikant)

10.2.                      Rychlobruslení, 5000 m ženy (Sáblíková)

11.2.                      Alpské lyžování Super G ženy (Ledecká)

5.2.- 19.2.            biatlon, různé soutěže

15.2.                      Alpské lyžování Sjezd  ženy (Ledecká)

16.2.                      hokej muži, čtvrtfinále

18.2.- 20.2.         hokej muži, SF, bronz, Finále

Při výběru soutěží, které chcete navštívit, je dobré vědět, že soutěže ZOH 2022 se reálně budou odehrávat na třech od sebe poměrně vzdálených místech:

Peking 2022 – lokality soutěží ZOH

Peking Zone: hokej, curling, rychlobruslení, short track, krasobruslení, snowboard (rampové varianty)

Yanqing Zone: alpské lyžování, boby, skeleton, saně

Zhangjiakou Zone: běžecké lyžování, biatlon, snowboard (sjezdové disciplíny), akrobatické lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace

Peking, kde bude bydlet patrně většina návštěvníků her,  je od Yangingu asi 90 km a od Zhangjiakou pak 200 km. Měl by mezi těmito městy jezdit nějaký  „šinkanzen“ rychlovlak, který těch 200 km udělá za 50 minut. Ale i tak  je třeba počítat s tím, že na cestu z Pekingu do dějiště konkrétní disciplíny v horách budete vždy potřebovat cca 3-4 hodiny cesty (a obdobně i zpět).

Samozřejmě, každého zájemce o návštěvu Zimních olympijských her zajímá, jak získat vstupenky. Kdy bude zahájen jejich prodej není zatím jasné. Obvykle to bývalo rok před zahájením olympijských her, ale zdá se, že letos to bude o pár týdnů později.

V Pekingu pořadatelé využijí řadu sportovních staveb z doby letní olympiády v roce 2008. Návštěvníci her se tak budou moci opět vrátit jak do Ptačího hnízda (slavnostní zahájení a závěrečný ceremoniál), tak třeba do Aqua kostky, která se tentokrát promění v halu pro curling.

CK SLAN tour připravuje nabídku pro ty sportovní fanoušky, kteří by se chtěli do Pekingu vypravit osobně.

 

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.